Warto oszczędzać wodę? Warto!

rozwiązanie pozwalające oszczędzić na rachunkach za wodę oraz zachowywać się bardziej ekologicznie. Są one szczególnie przydatne w gospodarstwach rolniczych, w których często trzeba nawadniać rośliny lub myć sprzęty, które stosuj

Warto oszczędzać wodę? Warto! Planujesz w swoim domu oczyszczalnię? Tutaj znajdziesz wszystko czego potrzebujesz

Gdzie przydają się zbiorniki na deszczówkę?

Zbiorniki na deszczówkę to świetne rozwiązanie pozwalające oszczędzić na rachunkach za wodę oraz zachowywać się bardziej ekologicznie. Są one szczególnie przydatne w gospodarstwach rolniczych, w których często trzeba nawadniać rośliny lub myć sprzęty, które stosuje się w uprawie ziemi, dlatego warto zastanowić się nad ich wykorzystaniem. Woda pochodząca z deszczu jest czysta i świetnie nadaje się do wielu kwestii, dzięki czemu nie będziemy musieli płacić za pobieranie wody z sieci wodociągowej. W niektórych gospodarstwach zużycie wody jest bardzo duże, a zbiorniki na deszczówkę mogą pozwolić rozwiązać problemy z wysokimi rachunkami lub brakiem wody podczas suszy.


Fakty z Wiki - o POS

Przydomowa oczyszczalnia ścieków ? zespół urządzeń służących do neutralizacji ścieków wytwarzanych w domu lub małym zgrupowaniu domów.

Warunkiem prawidłowej eksploatacji przydomowej oczyszczalni jest jej umiejętna obsługa, polegająca na następujących czynnościach: okresowa kontrola składu odpływu, ewentualnie indeksu osadu czynnego, odpowiednia regulacja natlenienia i uzupełnianie kultur mikroorganizmów, usuwania osadu i kożucha z osadnika raz w roku lub po wypełnieniu osadnika osadem do połowy.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przydomowa_oczyszczalnia_%C5%9Bciek%C3%B3w


Warto wiedzieć

Oczyszczanie ścieków realizowane jest w oczyszczalni ścieków za pomocą metod, które dzieli się na: mechaniczne, fizyczne, chemiczne i biologiczne.

Pierwszy etap to oczyszczanie wstępne mechaniczne, w którym usuwa się zanieczyszczenia stałe nierozpuszczalne za pomocą krat i sit, zawiesiny ziarniste usuwane są w piaskownikach, a tłuszcze i oleje w odtłuszczaczach, małe zawiesiny i koloidy usuwane są w osadnikach w procesie sedymentacji.

W kolejnych etapach realizuje się oczyszczanie wykorzystując procesy fizykochemiczne, takie jak np. koagulacja, filtracja, adsorpcja, odwrócona osmoza, destylacja, neutralizacja, wytrącanie i strącanie metodami chemicznymi. Substancje organiczne usuwane są przy oczyszczaniu biologicznym realizowanym przez procesy biochemiczne takie jak fermentacja i gnicie.

Proces przebiega pod wpływem działania mikroorganizmów osadu czynnego w komorach napowietrzania lub rowach cyrkulacyjnych. Drobnoustroje osadu czynnego (bakterie i pierwotniaki) rozkładają związki organiczne występujące w ściekach na substancje proste, jak: dwutlenek węgla, wodę i amoniak, a bakterie mułu dennego w procesie gnicia wytwarzają np. siarkowodór.

Osady powstające w procesach oczyszczania ścieków poddaje się dalszej obróbce w celu wykorzystania lub utylizacji.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Oczyszczanie_%C5%9Bciek%C3%B3w



© 2019 http://nurkowanie.swinoujscie.pl/