Psychoterapia Kraków

ktoś nam bliski jest w takiej sytuacji, to nie należy się śmiać, czy też odsuwać. Należy postawić sobie i danej osobie pytanie "jak można pomóc?". Niestety, w czasach kiedy rozwój technologiczny osiągnął bardzo wysoki poziom, mamy

Psychoterapia Kraków Psychoterapia Kraków

Czy wizyta u psychologa jest czymś złym? Oczywiście, że nie. Bardzo często jest to forma wołania o ratunek osoby, która znajduje się w trudnej sytuacji. Jeżeli dowiadujemy się, że ktoś nam bliski jest w takiej sytuacji, to nie należy się śmiać, czy też odsuwać. Należy postawić sobie i danej osobie pytanie "jak można pomóc?". Niestety, w czasach kiedy rozwój technologiczny osiągnął bardzo wysoki poziom, mamy bardzo dużo pieniędzy na spełnianie swoich zachcianek - również poziom osób z depresją jest bardzo wysoki. W takich momentach przydać się może psychoterapia. To również czasy, kiedy dostęp do środków uzależniających jest bardzo duży. W takich przypadkach może przydać się terapia grupowa, gdzie będą również osoby z takim samym problemem jak nasz lub naszych bliskich. Bowiem czasem nie my sami będziemy potrzebować pomocy, a osoba nam bliska. Tak, nawet w takich przypadkach warto ingerować i podpowiedzieć komuś, że może jednak spotkanie ze specjalistą może pomogłoby i dana osoba przestałaby mieć negatywne myśli? Takie "podpowiedzi" można również rzucać, kiedy widzimy, że ktoś ma problemy z agresją i nie umie jej w odpowiedni sposób wyładować. Prawda jest taka, że jest wiele czynników, które mogą doprowadzić do tego, że wylądujemy w końcu na kozetce u psychologa. Dzisiejsze czasy są niby łatwiejsze, ale czy tak jest naprawdę? Należy się nad tym poważnie zastanowić. W dawnych czasach, nasi przodkowie nie żyli w takim dobrobycie, jednak nie było w miastach tylu gabinetów psychologicznych.

Gdyby ludzie częściej chodzili do psychologa i korzystali z pomocy psychiatry, to byłoby nas dużo więcej na świecie. A ponieważ w połowie przypadków wymagających konsultacji, sesji lub leków ludzie nie korzystają z pomocy specjalistów, to dlatego dochodzi do wielu samobójstw. Obecnie wielu młodych ludzi zmaga się z depresją, która zatruwa im życie, zabiera chęć do działania, załamuje i prowadzi do prób samobójczych, z których wiele jest udanych. A przecież depresja jest chorobą wyleczalną. Trzeba tylko wybrać się do specjalisty, który przypisze odpowiednie leki antydepresyjne. Bardzo skuteczne, nieuzależniające leki nowej generacji. Czasem wystarczy tylko odwiedzić gabinet psychologa i porozmawiać z psychologiem. Dobre efekty daje również psychoterapia indywidualna. A potem terapia grupowa, podczas której człowiek widzi, że nie jest sam ze swoim problemem. Widzi, że inni ludzie również borykają się z wieloma problemami i ze swoim zdrowiem, a raczej jego brakiem. Takie spotkania grupowe bardzo pomagają wyjść z depresji, z nerwicy, czy z uzależnienia. Psychologia i psychoterapia są bliźniaczo do siebie podobne, jednak nie są tym samym. Psychoterapia jest metodą leczenia zaburzeń lękowych, depresji, zaburzeń osobowości. Natomiast pomoc psychologiczna zajmuje się pacjentem potrzebującym pomocy, u którego nie jest zdiagnozowana żadna choroba psychiczna, ani żadne zaburzenie. W Polsce do wykonywania zawodu psychoterapeuty uprawnione są tylko te osoby, które posiadają dyplom lekarza, są psychologami, albo absolwentami pedagogiki i resocjalizacji. I ukończyły studia podyplomowe z zakresu psychoterapii.

W krajach bogatych i zróżnicowanych kulturowo, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych nikogo nie dziwi fakt, że ktoś korzysta z pomocy psychologa, psychoterapeuty, czy psychiatry. Amerykanie uważają, że jeżeli potrzebna jest ci psychoterapia, czy wizyta u psychiatry, to nie zwlekaj tylko idź. Bo to taka sama potrzeba, jak pójście do kardiologa lub laryngologa, czy stomatologa. Gdy coś dokucza trzeba się ratować poprzez leczenie. Jednak nie w każdym kraju jest tak daleko idąca tolerancja i zrozumienie. W Polsce z każdym rokiem pod tym względem jest coraz lepiej. Lecz jeszcze dziesięć lat temu ludzie wstydzili się wizyty u psychologa. Nie mówiąc już o wizycie u psychiatry. Dziś świadomość Polaków zmienia się i wizyta u psychologa, a nawet u psychiatry nie jest już powodem szeptów i wstydu. Podobnie, jak terapia grupowa, która jednoczy na przykład byłych alkoholików. Nawet w niewielkich miejscowościach powstają grupy wsparcia AA, do których przynależą trzeźwi alkoholicy. Wspierają się nawzajem, korzystają z pomocy psychologa i wspólnie walczą o każdy dzień bez alkoholu. Nie jest to łatwe, lecz jest możliwe. Gdyż można spotkać ludzi trzeźwych od 10 lub nawet 15 lat. I coraz częściej deklarujących, że nie sięgną więcej po alkohol. Psychoterapia jest jedną z metod psychologicznych. Pomaga w pozbyciu się różnych problemów, z którymi sam człowiek nie może sobie poradzić. Istnieją różne techniki i metody psychoterapeutyczne opracowane przez naukowców, a oparte na dowodach naukowych co do ich skuteczności.

Czym jest dla nas psychoterapia? Jak traktowane są przez nas spotkania z lekarzem tej specjalności? Co myślimy o ludziach, którzy biorą udział w takich spotkaniach, w regularnej terapii psychologicznej? Na ogół nie myślimy o nich dobrze. Nawet, jeżeli sprawa mogłaby dotyczyć kogoś bliskiego. W społeczeństwie panuje już od bardzo długiego czasu błędny stereotyp, że ludzie uczęszczający do psychologa lub do psychiatry są wariatami, których należy omijać z daleka, ponieważ mogą oni coś nam zrobić. Tak, może jeszcze kilkadziesiąt lat temu tak było. Jednak obecnie wiele osób zgłaszających swoje problemy nie ma wariactw, które mogą doprowadzić do drastycznych czynów. W dużej mierze są to ludzie, którzy są wyczerpani psychiczne nie wiedzący jak mają odzyskać radość życia lub też chcą oni naprawić relacje ze swoimi najbliższymi, ponieważ gdzie zagubili pewne poczucie bliskości np. w pogoni za pieniądzem. Terapia grupowa lub terapia indywidualna może być często jedynym ratunkiem przed popełnieniem jakiejś głupoty, np. samobójstwa. Spotykanie się z psychologiem na terapii może być traktowane przez nas poważnie. Nie należy jednak szykanować osób, które uczęszczają na takie spotkania, ponieważ w ten sposób możemy wyrządzić im krzywdę. Zawsze należy okazać im wsparcie, dobre słowo i nigdy nie należy zostawiać takich osób. Chyba, że sam lekarz orzeknie, iż dana osoba musi być izolowana od społeczeństwa, to można jak najbardziej w trosce o swoje bezpieczeństwo i życie zrezygnować z kontaktów z daną osób.

Współczesny człowiek nie jest mocny. Jest wprost przeciwnie, bo jest słaby na ciele i na umyśle. Dziś człowiekowi dokucza nie tylko wiele ciężkich chorób. Lecz także wiele zwykłych codziennych dolegliwości fizycznych, jak ból pleców, ból nóg, otyłość, gól głowy, itd. Jak również dolegliwości w sferze psychicznej, jak ból emocjonalny. Pojawia się depresja, lęki, fobie, nerwice i różne choroby psychiczne. I potrzebna jest pomoc psychologa, psychoterapia lub pomoc psychiatry. W wielu przypadkach pomaga psychoterapia indywidualna, a także terapia grupowa. Psychoterapia jest jedną z metod psychologicznych mających na celu pomóc osobie mającej problemy natury psychicznej. Sesje indywidualne, jak i grupowe maja na celu poprawienie dobrostanu i zdrowia psychicznego osoby chorej. Pozwalają zrzucić z siebie dręczący problem, nawiązać relacje międzyludzkie i nauczyć się radzić sobie w sytuacjach trudnych. Terapia grupowa jest bardzo ważna zwłaszcza w przypadku leczenia uzależnień. Udzielanie sobie wsparcia jest ważnym elementem leczenia w przypadku uzależnień i nie tylko uzależnień. Dziś w psychologii istnieje wiele technik i form psychoterapeutycznych. Najważniejsze jest regularne spotykanie się ze swoim psychologiem. Również w przypadku, gdy pacjent korzysta z leczenie psychiatrycznego. Jedno drugiemu nie przeszkadza, a nawet wprost przeciwnie, bo daje najlepsze efekty leczenia. W przypadku konieczności warto skorzystać z pomocy psychologa i psychoterapeuty, czy psychiatry. A tym bardziej, że w Polsce wszelkie zabiegi dostępne są w w ramach świadczeń bezpłatnych. Wystarczy tylko mieć ubezpieczenie zdrowotne. A dziś na szczęście wszyscy Polacy podlegają powszechnemu ubezpieczeniu społecznemu.


© 2019 http://nurkowanie.swinoujscie.pl/