O roli geodety

ład ekip budowlanych, które zajmują się rozbudową domów mieszkalnych i tworzeniem planów takiej rozbudowy. Poza tym geodeci w naturalny sposób pomagają w przygotowaniu dojazdu do posesji prywatnej. Czuwają oni nad tym, aby cał

O roli geodety

Prace geodezyjne wykonywane na posesjach prywatnych

Podczas rozbudowy domu wykonywane są różnego rodzaju prace geodezyjne. Dlatego geodeci bardzo często wchodzą w skład ekip budowlanych, które zajmują się rozbudową domów mieszkalnych i tworzeniem planów takiej rozbudowy. Poza tym geodeci w naturalny sposób pomagają w przygotowaniu dojazdu do posesji prywatnej.

Czuwają oni nad tym, aby cały podjazd posiadał zgodne z prawem wymiary, a jednocześnie pozwalał na swobodne przemieszczanie się po nim różnego rodzaju pojazdów, a przede wszystkim pojazdów osobowych. Pomiary geodezyjne na posesjach prywatnych wykonywane są również wówczas, gdy właściciele tych posesji chcą urządzić na nich jakiś wyjątkowy ogród, którego wymiary zawsze muszą być jednak zgodne z nakazami prawa.


Zalety wykonywania zawodu geodety

Każdy geodeta powinien posiadać odpowiednie wykształcenie kierunkowe, poparte odbytymi praktykami i powiększającym się stażem pracy. Zaletą wykonywania zawodu geodety jest fakt, że w zasadzie pracy dla geodetów nigdy nie zabraknie. Zawsze przecież budowane będą nowe domy i bloki mieszkalne oraz wytyczane nowe drogi i autostrady.

Dlatego wciąż wiele osób decyduje się na wykonywanie zawodu geodety. Muszą one jednak pamiętać, że już zawsze będą im stawiane określone wymagania, przede wszystkim dotyczące poziomu ich wykształcenia i odbytych praktyk zawodowych, a także sumienności i prawdomówności. Wykonywanie zawodu geodety ogólnie nie należy do prostych zadań, a trudności związane z pracą geodetów związane są z olbrzymim zakresem wykonywanych przez nich zleceń.


Wikipedia i opis mapy

Mapa (z łac. mappa ? obrus) ? uogólniony obraz powierzchni Ziemi lub jej części (także nieba lub planety czy innego ciała niebieskiego), wykonywany na płaszczyźnie, w skali, według zasad odwzorowania kartograficznego, przy użyciu umownych znaków graficznych. Mapa stanowi podstawowe narzędzie badań i prezentacji wyników w historii, geografii i geodezji.

Przeniesienie powierzchni ze sfery (Ziemia nie jest idealną kulą, ma nieregularny kształt geoidy, ale przy sporządzaniu mapy przyjmuje się założenie o jej kulistości, lub że jest elipsoidą obrotową) na płaską powierzchnię mapy wymaga:

zastosowania odpowiedniego rzutu, czyli odwzorowania kartograficznego,
zmniejszenia obrazu do żądanej skali,
zastosowania przyjętych znaków umownych (zobacz: legenda mapy),
uogólnienia przedstawionego obrazu.
Nauka o mapach to kartografia, zaś znaki kartograficzne to symbole, za pomocą których wyraża się treść mapy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa



© 2019 http://nurkowanie.swinoujscie.pl/