Kwestie taksówkowe. Kilka faktów i wyjaśnień

isać go sobie jeszcze przed wyjazdem.Transport lotniskowyOrganizacja zagranicznej wycieczki to sprawa wymagająca niełatwych przygotowań, a co za tym idzie trzeba poświęcić na to odpowiednią ilość czasu. Ważnym aspektem jest oczywi

Kwestie taksówkowe. Kilka faktów i wyjaśnień Transport w nieznanym nam miejscu bywa trudny, a kiedy mamy ważne biznesowe spotkanie nie ma czasu na poznawanie rozkładu komunikacji miejskiej. Warto mieć numer na oraz zapisać go sobie jeszcze przed wyjazdem.

Transport lotniskowy

Organizacja zagranicznej wycieczki to sprawa wymagająca niełatwych przygotowań, a co za tym idzie trzeba poświęcić na to odpowiednią ilość czasu. Ważnym aspektem jest oczywiście transport na lotnisko (jeżeli lecimy za granicę) lub na miejsce docelowe w przypadku wycieczki krajowej. Wiadomo, że w pierwszym przypadku ciężko pojechać samochodem, ponieważ parkingi przy lotniskach są dość drogie, a przecież nie warto przepłacać. W takim wypadku sporo ludzi decyduje się na przewozy grupowe autokarem czy autobusem, jednak i to, nie zawsze się sprawdza.

Optymalnym rozwiązaniem wydaje się być podróż taksówką. Dojedziemy o takiej godzinie o jakiej chcemy, nie jesteśmy przecież uzależnieni od żadnego rozkładu jazdy, jak w przypadku podróży autobusem czy pociągiem. Do tego dotrzemy na miejsce szybciej i bezpiecznie. A co najważniejsze wyjdzie to taniej niż pojechanie własnym autem i zaparkowaniem go na lotnisku.


Czy taksówka się opłaca?

Ceny za przejazdy taksówką na pierwszy rzut oka wydają się być wręcz astronomiczne. Cena 500 zł za przejazd z Warszawy do Łodzi dla kogoś korzystającego z komunikacji miejskiej to suma nie do zaakceptowania, jednak ma ona swoje uzasadnienie.

Kwota przejazdu taksówki dalekobieżnej to nie tylko koszt paliwa dojazdu, ale i powrotu taksówki do miejscowości początkowej. W cenę wliczone są także opłaty amortyzacyjne (zwrot kosztów i napraw pojazdów), opłata dla kierowcy (jego pensja) oraz w przypadku większej firmy kwota, którą zarabia sama firma. Podliczając te koszty można dojść do wniosku, że taka cena jest mimo wszystko dość uczciwa, a w zamian zyskujemy wygodę podróży oraz przejazd prosto do celu.


O taksówce zbiorowej

Taksówka zbiorowa (ang. share taxi, także: bush taxi, w Rosji i innych krajach byłego ZSRR "marszrutka" - od marszrutnoje taksi, w krajach Ameryki Łacińskiej taxi colectivo) - środek transportu drogowego w wielu częściach świata, zwłaszcza w krajach rozwijających się (choć nie tylko). Często - z powodu braku komunikacji publicznej w danym rejonie - jest to jedyny sposób poruszania się na duże odległości dla osób niedysponujących własnym środkiem transportu.

Taksówkami zbiorowymi są zazwyczaj prywatne samochody osobowe lub minibusy. Ten środek transportu różni się od zwykłych taksówek faktem zabierania wielu pasażerów, z góry ustalonym celem podróży (każdy kierowca zwykle wozi pasażerów tylko na jednej trasie) oraz zapewnianiem komunikacji na trasach międzymiastowych, a czasem także międzynarodowych. Od autobusów w transporcie publicznym taksówki zbiorowe różnią się natomiast brakiem ustalonego rozkładu jazdy - taksówki zbiorowe odjeżdżają, kiedy znajdzie się komplet pasażerów (czasem czeka się nawet cały dzień, jednak na często uczęszczanych trasach jest to wydajne rozwiązanie).

W Polsce taksówki zbiorowe występują m. in. w Zakopanem, Bieszczadach, na Warmii i Mazurach.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksówka_zbiorowa



© 2019 http://nurkowanie.swinoujscie.pl/