Dowiedz się więcej o zawodzie geodety- kilka słów o ich pracy

(dziedziną wiedzy). Natomiast osoba zajmująca się miernictwem, wykonująca prace geodezyjne związane z pomiarami małych powierzchni (geodezja niższa), była określana mianem mierniczego przysięgłego i była osobą wykonującą zawód zau

Dowiedz się więcej o zawodzie geodety- kilka słów o ich pracy

Geodeta - opis z Wikipedii

Geodeta ? nazwa zawodu, osoba zajmująca się geodezją.

Przed II wojną światową zawód geodety oznaczał osobę zajmującą się geodezją jako dyscypliną naukową (dziedziną wiedzy). Natomiast osoba zajmująca się miernictwem, wykonująca prace geodezyjne związane z pomiarami małych powierzchni (geodezja niższa), była określana mianem mierniczego przysięgłego i była osobą wykonującą zawód zaufania publicznego. Taki podział należał do polskiej tradycji i został zmieniony z powodów politycznych po 1945 roku.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodeta


Budowa nieruchomości a geodeta

Gdy chcemy wybudować dom lub jakąś inną nieruchomość niestety musimy skorzystać z usług geodety. Bez niego nie otrzymamy z urzędu miasta pozwolenia na wykonanie budowy .Pierwszą rzeczą, którą musi zrobić geodeta przy nowej realizacji jest stworzenie wstępnego projektu realizacji, która obejmuje naszą działkę i przylegające oraz budynek, który ma powstać.

Dopiero wykonanie takiego projektu umożliwia otrzymanie wstępnego zezwolenia na budowę. W dalszych etapach wizyta geodety będzie konieczna między innymi na końcowe pomiary powykonawcze.


Ujazdy pojawiły się w okresie umacniania

W miarę rozwoju osadnictwa i zawłaszczania ziemi granice miały tendencje do przechodzenia od pasów rubieżnych do coraz ściślejszych granic linearnych. Na ziemiach polskich wyznaczanie granic odbywano już w XII wieku w formie publicznej (tzw. ujazd, objazd), kiedy to panujący lub jego wysłannik oficjalnie obchodził lub objeżdżał granice, zlecając umieszczanie w wyznaczonych miejscach znaków granicznych. Ujazdy pojawiły się w okresie umacniania prawa własności ziemi oraz zanikania połaci ziemi nie eksploatowanej. Jeśli przebieg granicy nie pokrywał się z żadną naturalną wyodrębnioną formą terenową, tam zachodziła potrzeba wyznaczenia jej w sposób sztuczny. W tym celu np. ryto znaki na drzewach i kamieniach, splatano korony drzew, wkopywano drewniane pale i kamienne słupy, usypywano stożki ziemne lub kamienne, ustawiano głazy, kapliczki i krzyże. Bywało, że przebieg granicy utrwalano w ludzkiej pamięci specjalnymi ceremoniami, bo nie zawsze na okazję jej wytyczenia sporządzano dokument.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja



© 2019 http://nurkowanie.swinoujscie.pl/